Warszawa jest największym ośrodkiem akademickim w kraju. Działa tu kilkadziesiąt uczelni publicznych i niepublicznych, których absolwenci wyróżniają się na konkursach krajowych i międzynarodowych. Wybór warszawskiej uczelni to może być bardzo dobra decyzja, trzeba jednak wiedzieć, że konkurencja, szczególnie na kierunkach medycznych i inżynieryjnych, jest spora. Przykładowo, w czasie rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 Politechnika Warszawska znalazła się w pierwszej trójce najbardziej obleganych uczelni w Polsce (przypadało tam średnio 7,7 kandydata na jedno miejsce!). Jakie są popularne szkoły wyższe i uniwersytety w Warszawie, na które warto zwrócić uwagę?
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski to uczelnia z ponad dwustuletnią historią – został założony w 1816 roku jako Królewski Uniwersytet Warszawski. UW często zajmuje pierwszą pozycję na krajowych listach rankingowych. Każdego roku na studiach licencjackich i magisterskich kształci się tu około 40,2 tys., a na studiach doktoranckich kolejne 2,4 tys. osób. UW ma także bogatą ofertę kierunków podyplomowych, jest otwarty na cudzoziemców – część kierunków prowadzona jest w obcych językach. Na koniec warto dodać, że na Uniwersytecie Warszawskim pobierało naukę aż sześciu noblistów – literaci Czesław Miłosz, Henryk Sienkiewicz, Olga Tokarczuk, były premier Izraela Menachem Begin, fizyk Joseph Rotblat oraz ekonomista Leonid Hurwicz (źródło: uw.edu.pl).
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa także może pochwalić się długą tradycją – zaczęła swoją działalność w 1906 r. SGH to najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce. Każdego roku pobiera na niej naukę około 10 tys. studentów studiów licencjackich i magisterskich, około 400 doktorantów i 4 tys. słuchaczy studiów podyplomowych. Każdego roku Szkołę Główną Handlową kończy zaś 2,5 tys. absolwentów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że SGH ma w swojej ofercie prestiżowe studia MBA w ramach aż 4 programów: CEMBA w jęz. angielskim, MBA-SGH, SGH-WUM MBA oraz MBA for Startups.
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
Wojskowa Akademia Techniczna, w skrócie WAT, także należy do najbardziej rozpoznawalnych szkół wyższych w kraju. Uczelnia działa od lat 50. ubiegłego wieku, ma charakter cywilno-wojskowy o profilu technicznym. Niektóre z kierunków realizowanych na WAT to: bezpieczeństwo narodowe, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria systemów bezzałogowych, kryptologia i cyberbezpieczeństwo czy lotnictwo i kosmonautyka. Studenci pobierają naukę w ramach studiów I i II stopnia, a także doktoranckich i podyplomowych.
Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
SGSP, czyli Szkoła Główna Służby Pożarniczej przeznaczona jest dla osób chcących zajmować się zawodowo bezpieczeństwem pożarowym i cywilnym. To uczelnia publiczna o profilu technicznym, działająca pod auspicjami Państwowej Straży Pożarnej. Jej absolwenci uzyskują stopień oficerski i tytuły inżynierów pożarnictwa. Studentami są zatem zarówno osoby cywilne jak i podchorążowie – co ciekawe, ci ostatni przez cały okres trwania nauki są skoszarowani w jednostkach uczelni.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet Medyczny to najbardziej oblegana uczelnia medyczna w Polsce. Oferuje studia I, II i III stopnia, a także podyplomowe. Kształcenie odbywa się w językach polskim i angielskim (3 kierunki). WUM dzieli się na 5 wydziałów: Wydział Lekarski, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, Wydział Farmaceutyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Medyczny. Uniwersytet został założony w 1806 r. Każdego roku pobiera na nim naukę około 10 tys. studentów i ponad 400 doktorantów.
Politechnika Warszawska
Jak wspomniano na wstępie, Politechnika Warszawska znajduje się na samym szczycie listy najpopularniejszych uczelni w kraju, wygrywa także rankingi szkół technicznych. To uczelnia z ponad stuletnią historią, która wśród swoich absolwentów ma wiele wybitnych osobistości. Co więcej, studenci PW świetnie sobie radzą w konkursach międzynarodowych, są nagradzani między innymi przez NASA, budują roboty i łaziki, a w 2018 r. z pokładu rakiety Falcon wystrzelili nawet własnego satelitę. Warto wiedzieć, że oferta Politechniki Warszawskiej jest różnorodna – uczelnia składa się z kilkunastu wydziałów, m.in. Wydziału Architektury, Wydziału Chemicznego, Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, Wydziału Transportu, Wydziału Zarządzania. Do PW należy również Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Płocku.
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
APS jest najstarszą uczelnią o profilu pedagogicznym w naszym kraju – powstała w 1922 roku. W Akademii można pobierać naukę w ramach kierunków: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, logopedia, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika specjalna, pedagogika zdolności i informatyki, praca socjalna, psychologia, socjologia, a także na interdyscyplinarnych studiach nad dzieciństwem i prawami dziecka oraz interdyscyplinarnych studiach nad niepełnosprawnością.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego należy do topowych polskich uczelni przyrodniczych, jest też najstarszym tego typu ośrodkiem – historia SGGW sięga początków XIX w. Co roku naukę pobiera tam blisko 16 tys. studentów, a kształcenie odbywa się na 40 kierunkach w językach polskim i angielskim. Na SGGW można podjąć oczywiście nie tylko studia rolnicze. Szkołą ma kilkanaście wydziałów, między innymi Wydział Leśny, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydział Technologii Drewna, Wydział Żywienia Człowieka, Wydział Ekonomiczny, Wydział Socjologii i Pedagogiki i inne. Studiować można także międzywydziałowo oraz w języku angielskim.
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstał w 1999 roku na bazie struktur poprzedniej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Na UKSW można podjąć studia teologiczne, ale nie tylko. Uniwersytet oferuje możliwość kształcenia w różnorodnych dziedzinach, też przyrodniczych i technicznych. Na łącznie 12 wydziałach UKSW realizowane są między innymi takie kierunki jak: administracja, archeologia, chemia, fizyka, historia sztuki, informatyka, kierunek lekarski, nauki o rodzinie, ochrona środowiska czy prawo kanoniczne.
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
ASzWoj to warszawska uczelnia o charakterze wojskowym – w obecnym kształcie działa od niedawna, bo 2016 roku i powstała w miejsce Akademii Obrony Narodowej. Tradycje uczelni sięgają XVIII wieku, kiedy Akademię – nazywaną Szkołą Rycerską – powołał król Stanisław August Poniatowski. W Akademii Sztuki Wojennej kształcą się zarówno studenci cywilni, jak i mundurowi. Ma trzy wydziały: Wydział Bezpieczeństwa Narodowego, Wydział Zarządzania i Dowodzenia oraz Wydział Wojskowy.
Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Warszawski AWF oferuje kształcenie na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Naukę można pobierać na trzech wydziałach – Wydziale Rehabilitacji, Wydziale Wychowania Fizycznego oraz w zamiejscowym Wydziale Wychowania Fizycznego i Zdrowia w Białej Podlaskiej. Czego uczą się studenci? Dostępne kierunki w Warszawie to: wychowanie fizyczne, sport, turystyka i rekreacja, fizjoterapia, pielęgniarstwo i terapia zajęciowa.
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
Chrześcijańska Akademia Teologiczna, czyli ChAT, to uczelnia ekumeniczna założona w połowie XX wieku. Naukę pobiera w niej ponad 300 studentów rocznie – zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Przygotowuje studentów do podjęcia pracy w tzw. zawodach zaufania społecznego. Szkoła dzieli się na Wydział Teologiczny – z kierunkami teologicznymi o różnych specjalnościach, np. teologia ewangelicka, oraz Wydział Nauk Społecznych – można na nim studiować pedagogikę i pracę socjalną w różnych specjalnościach, a także kontynuować kształcenie w ramach studiów podyplomowych na kilku kierunkach.
Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie
W Warszawie działa wiele uczelni artystycznych, jedną z najbardziej znanych jest Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina. Każdego roku w różnych klasach pobiera tam naukę około tysiąca studentów. Do wyboru jest 12 wydziałów, między innymi Wydział Instrumentalny, Wydział Wokalno-Aktorski, Wydział Reżyserii Dźwięku, Wydział Tańca czy Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej.
0 Komentarze
Dodaj komentarz