Szukasz zatrudnienia w stolicy? Warszawski rynek pracy jest stabilny, otwarty na pracowników z różnym poziomem wykształcenia i doświadczenia. W niektórych branżach brakuje chętnych i wykwalifikowanych kandydatów, a praca w Warszawie jest dostępna od ręki. Czytaj dalej i poznaj realia tutejszego rynku zatrudnienia. Jak wyglądają statystyki bezrobocia w stolicy kraju? Kto należy do grupy najbardziej poszukiwanych pracowników?
Bezrobocie w Warszawie
W Warszawie odnotowuje się jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła:
- dla Polski – 5,4%,
- dla województwa mazowieckiego – 4,6%,
- dla Warszawy – 1,8%.
Niskie wskaźniki to także domena części otaczających Warszawę powiatów, które współtworzą dobrze rozwiniętą gospodarczo i przyciągająca nowych inwestorów aglomerację.
Zawody deficytowe w Warszawie
Pandemia koronawirusa odbiła się na rynku pracy w Polsce, zmieniając realia zatrudnienia w bardzo wielu branżach. Zmiany odczuli także warszawiacy, pomimo tego, że stopa bezrobocia w stolicy jest na bardzo niskim poziomie. Przekształciło się jednak zapotrzebowanie na pracowników w części branż, m.in. w branży usługowej. Spora część handlu przeniosła się do internetu, dlatego mniej jest ofert np. dla przedstawicieli handlowych, ale przybyło propozycji dla pracowników obsługi klienta, specjalistów e-commerce czy zaopatrzeniowców i dostawców.
Barometr zawodów to przygotowana raz do roku z inicjatywy resortu pracy prognoza sytuacji na rynku zatrudnienia. Znajdziemy w niej wykaz zawodów deficytowych, będących w równowadze oraz nadwyżkowych w skali krajowej, w poszczególnych powiatach i województwach. Wyjaśnijmy pokrótce, co oznaczają te trzy terminy.
Zawody deficytowe to takie, w których o pracę dość łatwo ze względu na to, że ofert w danym obszarze jest więcej niż kandydatów. Kiedy liczba chętnych przewyższa liczbę dostępnych ofert, mamy do czynienia z zawodami nadwyżkowymi. Gdy natomiast na rynku różnica między liczbą chętnych i liczbą ofert jest niewielka, mówimy o zawodach będących w równowadze.
Mamy dobrą wiadomość dla osób poszukujących pracy – Warszawa to miasto, gdzie nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych. Profesji deficytowych jest natomiast bardzo dużo.
Najmniejsza konkurencja na rynku pracy w stolicy (wg Barometru zawodów na 2022 r.) dotyczy następujących zawodów:
- listonosz i kurier,
- magazynier,
- zaopatrzeniowiec i dostawca,
- maszynista,
- pracownik obsługi ruchu szynowego,
- pracownik robót wykończeniowych w budownictwie,
- murarz i tynkarz,
- pracownik fizyczny w produkcji i pracach prostych,
- robotnik budowlany,
- nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących,
- pracownik służb mundurowych,
- spawacz,
- sprzątaczka i pokojowa.
Na liście zawodów deficytowych znajduje się ponadto kolejne 50 grup profesji w różnych branżach, m.in. IT, opiece medycznej, gastronomii, edukacji, transporcie, księgowości, handlu czy budownictwie. Duże zapotrzebowanie na pracowników warszawskich firm w połączeniu z niskim poziomem bezrobocia to bardzo dobry prognostyk dla osób poszukujących zatrudnienia.
0 Komentarze
Dodaj komentarz